Herkimer College Alerts

Important COVID-19 vaccination and surveillance testing information is available here.

Fall Session 2021

Students are encouraged to contact their assigned academic advisors to discuss courses and a graduation plan prior to registration.

NOTE: The available schedule is subject to change as enrollment and staffing changes occur.

Business (BU)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
BU111-01   40722 Bus Organization & Management 3 MWF9:05 am - 10:00 am Christopher Riddell
BU111-02   40723 Bus Organization & Management 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Lynn Kattato
BU111-03   40724 Bus Organization & Management 3 TR9:35 am - 11:00 am Stephen Sydoriw
BU111-04   40725 Bus Organization & Management 3 TR11:10 am - 12:35 pm Christopher Riddell
BU111-05   41203 Bus Organization & Management 3 M4:30 pm - 7:30 pm Nicholas Laino
BU111-V1 X 40726 Bus Organization & Management * 3 Karen Nagle
BU111-V90   41617 Bus Organization & Management * 3 Christopher Riddell
BU111-VL   40727 Bus Organization & Management * 3 Carol Vogel
BU112-01   40728 Business Communications 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Lynn Kattato
BU112-V1   40730 Business Communications * 3 Guy Devitt
BU114-C1   40731 Accounting I 3 M12:20 pm - 1:15 pm Amy Getman
BU114-C1   40731 Accounting I 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Amy Getman
BU114-C2   40732 Accounting I 3 W12:20 pm - 1:15 pm Amy Getman
BU114-C2   40732 Accounting I 3 TR11:10 am - 12:35 pm Amy Getman
BU114-C3   40733 Accounting I 3 F9:05 am - 10:00 am Donald Pinto
BU114-C3   40733 Accounting I 3 MWF8:00 am - 8:55 am Donald Pinto
BU114-C4   40734 Accounting I 3 T2:20 pm - 3:15 pm Donald Pinto
BU114-C4   40734 Accounting I 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Donald Pinto
BU114-OG   41306 Accounting I 3 Sarah Shaw-Seamon
BU114-V1   40866 Accounting I * 3 Amy Getman
BU114-V2   41187 Accounting I * 3 Edward Stone
BU115-01   41204 Accounting II 3 TR8:00 am - 9:25 am Donald Pinto
BU115-V1   40877 Accounting II * 3 Alan Cronauer
BU115-V90   41618 Accounting II * 3 Alan Cronauer
BU121-01   40735 Business Law I 3 TR11:10 am - 12:35 pm James Brock
BU121-02   40979 Business Law I 3 TR9:35 am - 11:00 am Mark Polkosnik
BU121-OA   41298 Business Law I 3 Sarah Barnes
BU121-OG   41307 Business Law I 3 Sarah Shaw-Seamon
BU121-OW   41595 Business Law I 3 Grant Rasha
BU121-V1   40867 Business Law I * 3 Paul Dusseault
BU121-VL   41587 Business Law I * 3 Frank Madia
BU126-V1 X 41347 Supply Chain Management * 3 Carol Vogel
BU141-01   40906 Intro Marketing 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Steven Boucher
BU141-02   40924 Intro Marketing 3 MWF10:10 am - 11:05 am Steven Boucher
BU141-V1 X 40925 Intro Marketing * 3 Linda Lamb
BU141-V90   41619 Intro Marketing * 3 Steven Boucher
BU142-V1 X 40817 Marketing Resrch & New Bus Dev * 3 Karen Evans
BU145-01 X 40980 Princ Retailing 3 TR9:35 am - 11:00 am Steven Boucher
BU156-HY   40737 History of Costume 3 MF9:05 am - 10:00 am Pamela Gauthier
BU203-V90   41583 Independent Project in Busines * 3 Steven Boucher
BU207-HY   40971 Personal Style 3 MF11:15 am - 12:10 pm Pamela Gauthier
BU214-V1   40868 Intermediate Accounting I * 4 Amy Getman
BU215-V1   41537 Cost Accounting * 3 Edward Stone
BU216-V1   40869 Fundamentals of Income Tax * 3 Edward Stone
BU217-V1   40870 Money & Banking * 3 Ronald Woods
BU221-V1   40871 Public Relations * 3 Karen Nagle
BU225-01   41488 Customer Service Mgmt 3 TR8:00 am - 9:25 am Pamela Gauthier
BU225-02   41486 Customer Service Mgmt 3 TR11:10 am - 12:35 pm Steven Boucher
BU225-V1   40894 Customer Service Mgmt * 3 Guy Devitt
BU230-V1   41484 Transportation Management * 3 Tricia Loso
BU232-01   40739 Principles of Management 3 TR9:35 am - 11:00 am Lynn Kattato
BU232-V1   40872 Principles of Management * 3 Steven Boucher
BU251-V1   40740 Human Resource Management * 3 William McDonald
BU252-V1   41031 Compensation, Benefits & Law * 3 Debra Sutliff
BU254-V1 X 40741 Organizational Behavior * 3 Karen Nagle
BU265-V90   41585 Corporate Finance * 3 Alan Cronauer

Criminal Justice (CJ)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
CJ120-01   41000 Intro Criminal Justice 3 MWF9:05 am - 10:00 am David Higgins
CJ120-03   41010 Intro Criminal Justice 3 TR9:35 am - 11:00 am Justin Thompson
CJ120-04   41011 Intro Criminal Justice 3 TR12:45 pm - 2:10 pm William Stack
CJ120-OHB   41606 Intro Criminal Justice 3 Robin Polkosnik
CJ120-V1   40743 Intro Criminal Justice * 3 William Stack
CJ123-01   40744 Criminal Substantive Law 3 TR11:10 am - 12:35 pm David Higgins
CJ123-02   40745 Criminal Substantive Law 3 MWF10:10 am - 11:05 am David Higgins
CJ123-03   40746 Criminal Substantive Law 3 MWF11:15 am - 12:10 pm David Higgins
CJ123-V1   40873 Criminal Substantive Law * 3 David Higgins
CJ125-01   40930 Intro to Law Enforcement 3 MWF10:10 am - 11:05 am William Stack
CJ126-OHB   41607 Issues in Law Enforcement 3 Robin Polkosnik
CJ126-V90   41572 Issues in Law Enforcement * 3 William Stack
CJ127-01   40968 Intro to Crime Analy & Cr Map 3 TR8:00 am - 10:00 am Monica Hack Polkosnik
CJ141-01   40748 Police Organization & Mgt 3 TR11:10 am - 12:35 pm William Stack
CJ141-V90   41590 Police Organization & Mgt * 3 William Stack
CJ151-01   41032 Intro Corrections 3 MWF10:10 am - 11:05 am Kathleen Stables
CJ151-V1   41568 Intro Corrections * 3 Kathleen Stables
CJ151-V90   41545 Intro Corrections * 3 Kathleen Stables
CJ191-01   41471 Law for Corrections Officers 5.5 MW6:00 pm - 10:00 pm Michael Masi
CJ191-01   41471 Law for Corrections Officers 5.5 Michael Masi
CJ193-01   41472 Communication Essentials 4.5 Michael Masi
CJ193-01   41472 Communication Essentials 4.5 MW6:00 pm - 10:00 pm Michael Masi
CJ200-01   41147 Profiling Serial Killers 3 MWF9:05 am - 10:00 am Monica Hack Polkosnik
CJ200-V90   41574 Profiling Serial Killers * 3 Monica Hack Polkosnik
CJ241-01   40885 Understanding & Mng Cybercrime 3 MWF9:05 am - 10:00 am April Harris
CJ242-01   41521 Criminal Investigation 3 MW11:15 am - 1:15 pm William Stack
CJ261-01   41019 Computer Forensics & Invest 3 MW11:15 am - 1:15 pm April Harris
CJ273-01   41028 Netwrk Defen & Countermeasures 3 TR9:35 am - 11:35 am April Harris

Education (ED)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
ED100-01   40954 Intro Early Childhood Ed 3 TR11:10 am - 12:35 pm Eric Vernold
ED101-01   41212 Obs/Assessmnt -Young Children 3 TR3:55 pm - 5:20 pm Lisa Reile
ED210-01   40948 Social Foundations of Educ 3 MWF10:10 am - 11:05 am Eric Vernold
ED215-01   41020 Educating the Exceptional 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Eric Vernold
ED215-V1   41285 Educating the Exceptional * 3 Daniel Reid
ED221-01   40750 Practicum I - Early Childhood 3 R9:35 am - 10:35 am Eric Vernold
ED250-90   41538 Child Growth & Development 3 Eric Vernold

Electrical Technology (EE)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
EE101-01   41536 Intro to Electrical Technology 3 MW10:10 am - 12:10 pm Rabab Hassan
EE127-HY   41533 Electric Circuits II 4 T9:35 am - 11:35 am Rabab Hassan
EE150-HY   41535 Electronics 4 T12:45 pm - 2:45 pm Rabab Hassan
EE201-HY   41534 Digital Systems 4 R9:35 am - 11:35 am Rabab Hassan

Emergency Medical Tech (EM)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
EM102-V1   40910 Report Writing/Healthcare Prof * 3 David Ronan

Engineering Science (EG)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
EG191-01   41443 Introduction to Engineering 3 TR9:35 am - 11:00 am Paul Phister

English (EN)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
EN003-10B X 41308 Essentials of Writing (ALP) 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Lisa Elwood-Farber
EN003-11B   41309 Essentials of Writing (ALP) 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Christian Avis
EN003-12B X 41310 Essentials of Writing (ALP) 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Lisa Elwood-Farber
EN003-13B   41362 Essentials of Writing (ALP) 3 TR9:35 am - 11:00 am Andrew Devitt
EN003-14B   41578 Essentials of Writing (ALP) 3 TR3:55 pm - 5:20 pm Julianna Zegarelli
EN003-VAP   41350 Essentials of Writing (ALP) * 3 Jason Brown
EN111-01   40903 College Writing 3 TR9:35 am - 11:00 am Cynthia Gabriel
EN111-02 X 40911 College Writing 3 MWF10:10 am - 11:05 am Andrew Devitt
EN111-03 X 40939 College Writing 3 TR11:10 am - 12:35 pm Jason Brown
EN111-04   40914 College Writing 3 TR9:35 am - 11:00 am Daniel Thompsune
EN111-05   41101 College Writing 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Daniel Thompsune
EN111-06   40758 College Writing 3 MWF9:05 am - 10:00 am Matthew Powers
EN111-07 X 40913 College Writing 3 MWF9:05 am - 10:00 am Andrew Devitt
EN111-08   41157 College Writing 3 TR9:35 am - 11:00 am Matthew Powers
EN111-09   41255 College Writing 3 TR2:20 pm - 3:45 pm Daniel Thompsune
EN111-10A X 41266 College Writing 3 MWF10:10 am - 11:05 am Lisa Elwood-Farber
EN111-10B X 41267 College Writing 3 MWF10:10 am - 11:05 am Lisa Elwood-Farber
EN111-11A   41269 College Writing 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Christian Avis
EN111-11B   41270 College Writing 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Christian Avis
EN111-12A X 41271 College Writing 3 TR11:10 am - 12:35 pm Lisa Elwood-Farber
EN111-12B X 41272 College Writing 3 TR11:10 am - 12:35 pm Lisa Elwood-Farber
EN111-13A X 41360 College Writing 3 TR8:00 am - 9:25 am Andrew Devitt
EN111-13B X 41361 College Writing 3 TR8:00 am - 9:25 am Andrew Devitt
EN111-14A   41576 College Writing 3 TR2:20 pm - 3:45 pm Julianna Zegarelli
EN111-14B   41577 College Writing 3 TR2:20 pm - 3:45 pm Julianna Zegarelli
EN111-MSH   41603 College Writing 3 R6:00 pm - 9:00 pm Daniel Thompsune
EN111-OA   41075 College Writing 3 Andrew Casullo
EN111-OC   41096 College Writing 3 Gloria Ackman
EN111-OD   41057 College Writing 3 Diane Wagar
EN111-OF   41065 College Writing 3 Morgan Steere
EN111-OG   41046 College Writing 3 Jeffrey Mower
EN111-OH   41069 College Writing 3 Brooke Jones
EN111-OHB   41247 College Writing 3 Sarah Crowe
EN111-OOL   41072 College Writing 3 Thomas Tirado
EN111-OP   41104 College Writing 3 Tracey Theilmann
EN111-OPT   41439 College Writing 3 Samantha Wahl
EN111-OR   41088 College Writing 3 Heather Lamphere
EN111-OW   41091 College Writing 3 Timothy Leach
EN111-OY   41142 College Writing 3 Jenna Bragas
EN111-V1   40761 College Writing * 3 Cynthia Gabriel
EN111-V2 X 40923 College Writing * 3 Jason Brown
EN111-V3 X 41414 College Writing * 3 Lisa Elwood-Farber
EN111-VAP X 41351 College Writing * 3 Jason Brown
EN112-01   40931 College Literature 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Cynthia Gabriel
EN112-02   40764 College Literature 3 MWF10:10 am - 11:05 am Matthew Powers
EN112-03   40762 College Literature 3 MWF9:05 am - 10:00 am Jason Brown
EN112-04   40763 College Literature 3 TR11:10 am - 12:35 pm Christian Avis
EN112-05   41149 College Literature 3 TR9:35 am - 11:00 am Jason Brown
EN112-OT   41053 College Literature 3 Rebecca Burk-Sciallo
EN112-V1   40765 College Literature * 3 Christian Avis
EN112-V2   40766 College Literature * 3 Cynthia Gabriel
EN112-VL X 41336 College Literature * 3 William Stewart
EN117-V90   41591 Literature for Children * 3 Lisa Reile
EN133-LHY   41265 American Literature 1620-1865 3 T6:00 pm - 9:00 pm Lisa Elwood-Farber
EN137-01   40998 Mythology 3 MWF10:10 am - 11:05 am Christian Avis
EN171-V90   41573 Intro to Technical Writing * 3 Scott Eaton
EN214-01 X 40769 Writing Workshop I 3 TR11:10 am - 12:35 pm Andrew Devitt
EN214-V1 X 41264 Writing Workshop I * 3 Andrew Devitt
EN225-01   40770 Public Speaking 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Robert Gassmann
EN225-OG   41194 Public Speaking 3 Sharee Forte
EN225-OH   41588 Public Speaking 3 Matthew Watkins
EN225-OHB   41610 Public Speaking 3 Sarah Crowe
EN225-OM   41303 Public Speaking 3 Suzanne Culver
EN225-OP   41562 Public Speaking 3 Tracey Theilmann
EN228-01   40996 Interpersonal Communication 3 TR11:10 am - 12:35 pm Matthew Powers
EN228-OHB   41608 Interpersonal Communication 3 Robin Polkosnik
EN228-V1   41163 Interpersonal Communication * 3 Marie Oriolo
EN228-VL X 40915 Interpersonal Communication * 3 Mia McDermott
EN236-01   40904 Women In Literature 3 TR11:10 am - 12:35 pm Cynthia Gabriel
EN241-OG   41180 Intro to Drama Study 3 Mark Bunce
EN251-OT   41235 Modern American Novel 3 Rebecca Burk-Sciallo
EN251-V1   41254 Modern American Novel * 3 Cynthia Gabriel
EN261-V1   40771 Science Fiction and Fantasy * 3 Christian Avis

First Year Student Seminar (FS)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
FS100-01   41002 First Year Student Seminar 1 M9:05 am - 10:05 am Keith Heinrich
FS100-02   41003 First Year Student Seminar 1 M12:20 pm - 1:20 pm Justin Thompson
FS100-03   41004 First Year Student Seminar 1 M2:35 pm - 3:35 pm Katherine Scanlon
FS100-04   41005 First Year Student Seminar 1 M3:40 pm - 4:40 pm Sharon Powell
FS100-05   41006 First Year Student Seminar 1 T8:00 am - 8:55 am Joshua Louis
FS100-06   41007 First Year Student Seminar 1 T2:20 pm - 3:15 pm Katherine Scanlon
FS100-07   41008 First Year Student Seminar 1 T2:20 pm - 3:15 pm Carmella Speciale
FS100-08   41045 First Year Student Seminar 1 T3:55 pm - 4:50 pm Joshua Louis
FS100-09   41168 First Year Student Seminar 1 W8:00 am - 8:55 am Amy Fahey
FS100-10   41169 First Year Student Seminar 1 W9:05 am - 10:00 am Donald Dutcher
FS100-11   41173 First Year Student Seminar 1 W12:20 pm - 1:15 pm Robert Gassmann
FS100-12   41213 First Year Student Seminar 1 W2:35 pm - 3:30 pm Sharon Powell
FS100-13   41167 First Year Student Seminar 1 W4:45 pm - 5:40 pm Sharon Powell
FS100-14   41348 First Year Student Seminar 1 R8:00 am - 8:55 am Jennifer Adjodha-Evans
FS100-16   41398 First Year Student Seminar 1 R2:20 pm - 3:15 pm Justin Thompson
FS100-17   41455 First Year Student Seminar 1 F9:05 am - 10:00 am Donald Dutcher
FS100-18   41456 First Year Student Seminar 1 F12:20 pm - 1:15 pm Jody Edick
FS100-19   41457 First Year Student Seminar 1 F2:35 pm - 3:30 pm Jody Edick
FS100-20   41474 First Year Student Seminar 1 T12:45 pm - 1:40 pm Jody Edick
FS100-21   41475 First Year Student Seminar 1 R12:45 pm - 1:40 pm Matthew Powers
FS100-V1   41009 First Year Student Seminar * 1 Katherine Scanlon
FS100-V2   41237 First Year Student Seminar * 1 Joshua Parkinson
FS100-V4   41454 First Year Student Seminar * 1 Lisa Ingerham
FS101-V1 X 40997 First Year Student Sem-Honors * 1 Jennifer Herzog
FS105-01 X 41029 First Yr Student Sem-Science 1 W12:20 pm - 1:15 pm Nicole McDaniels
FS135-V1 X 41027 First Year Student Sem for PTA * 1 Karen Jones

Foreign Language (FL)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
FL101-01   40976 Spanish I 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Louis Baskinger
FL101-OA   41565 Spanish I 3 Alexandra Puznowski
FL101-OC   41097 Spanish I 3 Leonora Foster
FL101-OD   41058 Spanish I 3 Elba Nash
FL101-OF   41066 Spanish I 3 Jennifer Randell
FL101-OG   41047 Spanish I 3 Liza Gonzalez-Brondou
FL101-OH   41195 Spanish I 3 Chanel Meyer
FL101-OM   41082 Spanish I 3 Janiea Wilson
FL101-OOM   41081 Spanish I 3 Jeffrey Rhone
FL101-OP   41177 Spanish I 3 Hilary Gibbons
FL101-OR   41089 Spanish I 3 Aimee Cotto
FL101-OT   41372 Spanish I 3 Anita Cleveland
FL101-OW   41092 Spanish I 3 Tanya Snyder
FL101-OX   41223 Spanish I 3 Donna Ahrens
FL102-OA   41571 Spanish II 3 Alexandra Puznowski
FL121-OM   41083 French I 3 Ann Hollis

Health (HE)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
HE121-01   40772 Personal & Community Health 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Pepe Aragon Jr.
HE121-V1   40880 Personal & Community Health * 3 Pepe Aragon Jr.
HE128-01 X 40773 First Aid & CPR: Resp to Emer 2 MWF9:05 am - 10:00 am Amy Dommer
HE128-02   41206 First Aid & CPR: Resp to Emer 2 TR12:45 pm - 2:10 pm Dianna Ste-Marie
HE128-OM   41429 First Aid & CPR: Resp to Emer 2 Daniel Mosny
HE130-V1   40775 Wellness * 3 Pepe Aragon Jr.
HE189-01   41473 Physical Fitness&Wellness 2 Michael Masi
HE189-01   41473 Physical Fitness&Wellness 2 MW6:00 pm - 10:00 pm Michael Masi

Health Services Mgmt (HM)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
HM111-V1   41259 Comm Med & Public Health * 3 Donna Testa
HM211-V1   41207 Medical Problems & Programs * 3 Michelle Sowich-Shanley

Honors Program (HP)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
HP301-V1   41201 Directed Honors Study I * 1 Jennifer Herzog
HP302-01   41129 Directed Honors Study II 1 Nicole McDaniels
HP302-02   41130 Directed Honors Study II 1 Peter Anadio Jr.
HP302-03   41131 Directed Honors Study II 1 Dianna Ste-Marie
HP302-04   41132 Directed Honors Study II 1 Amy Getman
HP302-05   41134 Directed Honors Study II 1 Jennifer Herzog
HP302-V1   41133 Directed Honors Study II * 1 Janemarie Verri
HP302-V2   41140 Directed Honors Study II * 1 Matthew Powers
HP303-V90   41584 Honors Capstone * 1 Jennifer Herzog

Human Services (HS)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
HS111-01   40780 Intro to Human Services 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Grace Ashline
HS111-V1   41146 Intro to Human Services * 3 Grace Ashline
HS201-01   41355 Chemical Dependency 3 TR11:10 am - 12:35 pm Grace Ashline
HS201-V1   41445 Chemical Dependency * 3 Michael Goldblatt
HS202-01   41354 Group Counseling 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Grace Ashline
HS202-V1   41444 Group Counseling * 3 Grace Ashline
HS214-V1   41171 Internship In Human Services * 3.5 Grace Ashline

Humanities (HU)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
HU100-OB   41557 Sign Language I 3 Erin Murray
HU100-OB1   41558 Sign Language I 3 Jill Chmielewski
HU100-OB2   41559 Sign Language I 3 Victoria Nardo
HU100-OB3   41560 Sign Language I 3 Kelsey Stevens
HU100-OP   41563 Sign Language I 3 Judy Weakley
HU100-R1   41012 Sign Language I 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Carl Alberico
HU101-OB   41561 Sign Language II 3 Erin Murray
HU101-OB1   41566 Sign Language II 3 Jill Chmielewski
HU101-R1   41530 Sign Language II 3 TR2:20 pm - 3:45 pm Carl Alberico
HU103-01   41036 Applied Music Lessons I 1 Jason Davis
HU103-02   41100 Applied Music Lessons I 1 Jason Davis
HU103-03   41108 Applied Music Lessons I 1 Emily Davis
HU103-04   41109 Applied Music Lessons I 1 Amanda Grimaldi
HU103-06   41110 Applied Music Lessons I 1 Jason Davis
HU104-01   41039 Applied Music Lessons II 1 Emily Davis
HU105-01   41037 Applied Music Lessons III 1 Jason Davis
HU105-02   41038 Applied Music Lessons III 1 Amanda Grimaldi
HU105-03   41040 Applied Music Lessons III 1 Emily Davis
HU108-01   40937 Fundamentals of Music 3 MWF9:05 am - 10:00 am Jason Davis
HU111-01   40789 Art History I 3 TR11:10 am - 12:35 pm Justin Como
HU111-V1   40876 Art History I * 3 Justin Como
HU113-01   40790 Drawing I 3 MW9:05 am - 11:05 am Maryann Wrinn
HU113-02   40955 Drawing I 3 MW2:35 pm - 4:35 pm Justin Como
HU113-OD   41059 Drawing I 3 Lisa Rohacek
HU113-OH   41243 Drawing I 3 Leah Zorn
HU113-OP   41569 Drawing I 3 Emily Dusart
HU113-OW   41232 Drawing I 3 Kyle Smith
HU113-OX   41549 Drawing I 3 Jennifer Yerdon LeJeune
HU114-01   40791 Painting I 3 TR9:35 am - 11:25 am Maryann Wrinn
HU114-02   41166 Painting I 3 TR12:45 pm - 2:35 pm Maryann Wrinn
HU114-OP   41570 Painting I 3 Emily Dusart
HU115-01   40792 Art Appreciation 3 MWF10:10 am - 11:05 am Justin Como
HU120-01   40905 Two Dim Design & Color 3 MW11:15 am - 1:15 pm Maryann Wrinn
HU129-01   40793 Introduction to Ceramics 3 MW11:15 am - 1:15 pm Justin Como
HU129-02   41148 Introduction to Ceramics 3 TR12:45 pm - 2:35 pm Justin Como
HU129-OD   41292 Introduction to Ceramics 3 Floretta Prestigiacomo
HU129-OG   41107 Introduction to Ceramics 3 Joanna Jenkins
HU129-OH   41320 Introduction to Ceramics 3 Heather McCutcheon
HU129-OR   41421 Introduction to Ceramics 3 Jenna Lazovik
HU129-OW   41236 Introduction to Ceramics 3 Kyle Smith
HU130-V1   41543 Women in Art * 3 James Schwabach
HU136-01   41346 Fundamentals of Media Creation 3 MW9:05 am - 11:05 am Robert Gassmann
HU146-C1   40795 Intro to Graphics and Design 3 MW11:15 am - 1:15 pm Blake Pitcher
HU146-C2   41331 Intro to Graphics and Design 3 TR11:10 am - 1:10 pm Blake Pitcher
HU146-OH   41589 Intro to Graphics and Design 3 Heather McCutcheon
HU146-OHB   41250 Intro to Graphics and Design 3 Melinda Maycock
HU146-V1   40874 Intro to Graphics and Design * 3 Blake Pitcher
HU148-01   40940 Digital Photography 3 MW2:35 pm - 4:35 pm Blake Pitcher
HU151-02   40889 Intro to Philosophy 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Daniel Thompsune
HU151-V1   41522 Intro to Philosophy * 3 Daniel Thompsune
HU158-01   41018 Ethics 3 MWF10:10 am - 11:05 am Daniel Thompsune
HU161-OPT   41190 Intro to the Film 3 Nathan Purinton
HU172-V1   41334 Survey World Religions * 3 John McLean
HU177-01   40933 Music in the Marketplace 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Jason Davis
HU212-01   40934 Music Appreciation 3 TR9:35 am - 11:00 am Robert Gassmann
HU212-OG   41288 Music Appreciation 3 Mark Bunce
HU213-01   40797 Music Theory 3 MWF10:10 am - 11:05 am Jason Davis
HU230-01   40999 Senior Art Seminar 1 F9:05 am - 10:00 am Maryann Wrinn
HU235-V1   41359 Social Media * 3 Blake Pitcher
HU253-01   40956 Music Production 3 W11:15 am - 1:15 pm Jason Davis
HU253-01   40956 Music Production 3 M11:15 am - 1:15 pm Jason Davis
HU253-02   41268 Music Production 3 F11:15 am - 1:15 pm Jason Davis
HU253-02   41268 Music Production 3 M11:15 am - 1:15 pm Jason Davis
HU257-01   41460 Intermediate Media Production 3 MW2:35 pm - 4:35 pm Robert Gassmann
HU290-V1   41468 Special Topics in Film * 3 Matthew Powers
HU291-LS   41616 Special Topics - Humanities 3 F9:00 am - 10:30 am Maryann Wrinn
HU291-LS   41616 Special Topics - Humanities 3 TR12:45 pm - 2:45 pm Maryann Wrinn

Information Science (IS)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
IS111-01   40882 Keyboarding Essentials 1 TR2:20 pm - 3:20 pm Gillian Perry
IS111-02   41260 Keyboarding Essentials 1 MW8:00 am - 9:00 am Vicki Brown
IS113-V1 X 40798 Keyboarding w/Document Proc * 2 Tabitha Carter
IS113-V2 X 41160 Keyboarding w/Document Proc * 2 Carol Vogel
IS115-01   41489 Computer Applications I 3 TR9:35 am - 11:25 am Pamela Gauthier
IS115-02   41490 Computer Applications I 3 TR2:20 pm - 4:10 pm Linda Sullivan-Fatata
IS115-03   40800 Computer Applications I 3 MW11:15 am - 1:15 pm Annette Yauney
IS115-04   40799 Computer Applications I 3 MW9:05 am - 11:05 am Linda Sullivan-Fatata
IS115-V1   40805 Computer Applications I * 3 Annette Yauney
IS115-V2   41546 Computer Applications I * 3 Edris Noori
IS115-V90   41620 Computer Applications I * 3 Edris Noori
IS115-VL   41161 Computer Applications I * 3 Nora Dusseault
IS119-V1   41485 Comp Software for the Law Off * 3 Nora Dusseault
IS120-01   40807 Fund Prog Development 3 TR9:00 am - 10:50 am Annette Yauney
IS124-01   40974 Princ of Programming I 3 F9:05 am - 11:05 am Randolph Baker
IS124-01   40974 Princ of Programming I 3 MW9:05 am - 10:00 am Randolph Baker
IS140-01   40862 Networking Essentials 4 F9:05 am - 10:55 am John Cook
IS140-01   40862 Networking Essentials 4 MW9:05 am - 10:30 am John Cook
IS140-02   40863 Networking Essentials 4 MW11:15 am - 12:40 pm John Cook
IS140-02   40863 Networking Essentials 4 F11:15 am - 1:05 pm John Cook
IS171-01   41532 Computer Science 3 MW8:00 am - 9:55 am Paul Phister
IS207-01   40916 Microcomputer Operating System 3 MW2:35 pm - 4:30 pm Randolph Baker
IS208-OHB   41609 Microcomputer Hardware 3 Christopher Boufford
IS209-01   40864 LINUX 3 TR12:45 pm - 2:35 pm John Cook
IS224-01   41026 Data Structures 3 M11:15 am - 1:15 pm Randolph Baker
IS224-01   41026 Data Structures 3 WF11:15 am - 12:10 pm Randolph Baker
IS242-01   40865 Network Administration II 3 TR9:35 am - 11:25 am John Cook

Mathematics (MA)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
MA095-01 X 40896 Elementary Algebra 3 MWF9:05 am - 10:00 am Rocco Cornacchia
MA095-02 X 40959 Elementary Algebra 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Rocco Cornacchia
MA095-04   41208 Elementary Algebra 3 TR11:10 am - 12:35 pm James Scialdo
MA095-05 X 41221 Elementary Algebra 3 MWF10:10 am - 11:05 am Rocco Cornacchia
MA095-V1   40897 Elementary Algebra * 3 Lindsey Taube
MA123-OA   41299 Financial Mathematics 3 Sarah Barnes
MA123-V1   40753 Financial Mathematics * 3 Annette Yauney
MA124-02   40755 Contemporary Math 3 MWF2:35 pm - 3:30 pm Judith Krott
MA124-03   41487 Contemporary Math 3 MWF10:10 am - 11:05 am Jaweria Qureshi
MA124-04   40757 Contemporary Math 3 TR9:35 am - 11:00 am James Scialdo
MA124-05   40919 Contemporary Math 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Jaweria Qureshi
MA124-06 X 41216 Contemporary Math 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Annette Yauney
MA124-OA   41553 Contemporary Math 3 Lisa Wind
MA124-OG   41289 Contemporary Math 3 Dawn Forte
MA124-OHB   41327 Contemporary Math 3 STAFF
MA124-OOL   41227 Contemporary Math 3 Bradley Logue
MA124-OX   41550 Contemporary Math 3 Theresa Kilpeck
MA124-OY   41305 Contemporary Math 3 Charley Fricke
MA124-V1 X 40760 Contemporary Math * 3 Joshua Belisle
MA124-V2   41446 Contemporary Math * 3 Rocco Cornacchia
MA124-VL   41015 Contemporary Math * 3 Annette Yauney
MA125-01   40926 Basic Concepts of Math I 3 TR9:35 am - 11:00 am Lindsey Taube
MA127-01   40776 Mathematical Statistics I 3 T12:45 pm - 1:45 pm Rocco Cornacchia
MA127-01   40776 Mathematical Statistics I 3 TR11:10 am - 12:35 pm Rocco Cornacchia
MA127-02   40777 Mathematical Statistics I 3 TR11:10 am - 12:35 pm Rocco Cornacchia
MA127-02   40777 Mathematical Statistics I 3 R12:45 pm - 1:45 pm Rocco Cornacchia
MA127-03   40781 Mathematical Statistics I 3 MWF10:10 am - 11:05 am Judith Krott
MA127-03   40781 Mathematical Statistics I 3 W11:15 am - 12:10 pm Judith Krott
MA127-04   40782 Mathematical Statistics I 3 M11:15 am - 12:10 pm Judith Krott
MA127-04   40782 Mathematical Statistics I 3 MWF10:10 am - 11:05 am Judith Krott
MA127-05   40779 Mathematical Statistics I 3 MWF9:05 am - 10:00 am Joshua Belisle
MA127-05   40779 Mathematical Statistics I 3 F8:00 am - 8:55 am Joshua Belisle
MA127-06   41263 Mathematical Statistics I 3 TR3:55 pm - 5:20 pm Joshua Belisle
MA127-06   41263 Mathematical Statistics I 3 TR5:25 pm - 5:55 pm Joshua Belisle
MA127-MSH   41601 Mathematical Statistics I 3 W6:00 pm - 9:00 pm Paul Phister
MA127-OA   41175 Mathematical Statistics I 3 Lisa Wind
MA127-OC   41524 Mathematical Statistics I 3 Tricia Clark
MA127-OD   41060 Mathematical Statistics I 3 Christopher Lee
MA127-OF   41067 Mathematical Statistics I 3 Kaitlyn Barlow
MA127-OG   41048 Mathematical Statistics I 3 Robert Bush
MA127-OHB   41197 Mathematical Statistics I 3 STAFF
MA127-OP   41438 Mathematical Statistics I 3 Scott Kurdziolek
MA127-OT   41054 Mathematical Statistics I 3 Michael Toulson
MA127-OW   41093 Mathematical Statistics I 3 Josephine Thoburn
MA127-PTH   41579 Mathematical Statistics I 3 MWF8:45 am - 9:50 am Danielle Monahan
MA127-PTH   41579 Mathematical Statistics I 3 MWF8:45 am - 9:50 am Judith Krott
MA127-V1 X 40784 Mathematical Statistics I * 3 Michael Oriolo
MA130-02   40786 Intermediate Algebra 3 MWF10:10 am - 11:05 am Lindsey Taube
MA130-V1   40787 Intermediate Algebra * 3 Lindsey Taube
MA132-01   40788 College Algebra & Trig 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Paul Phister
MA141-OA   41076 Pre-Calculus Math 3 Carolyn Wallace
MA141-OC   41111 Pre-Calculus Math 3 Tricia Clark
MA141-OD   41061 Pre-Calculus Math 3 Kelsey Dowdall
MA141-OF   41382 Pre-Calculus Math 3 Audrey Cucci
MA141-OG   41049 Pre-Calculus Math 3 Ronald Kuty
MA141-OH   41070 Pre-Calculus Math 3 Hollie Wolanski
MA141-OM   41319 Pre-Calculus Math 3 Marie Kenyon
MA141-OOL   41174 Pre-Calculus Math 3 Brian Roecklein
MA141-OP   41230 Pre-Calculus Math 3 Scott Kurdziolek
MA141-OW   41094 Pre-Calculus Math 3 Andrew Huntress
MA141-OX   41222 Pre-Calculus Math 3 Theresa Kilpeck
MA141-OY   41384 Pre-Calculus Math 3 Daniel Talbot
MA245-01   40802 Calculus I 4 F10:10 am - 11:05 am Joshua Belisle
MA245-01   40802 Calculus I 4 MWF11:15 am - 12:10 pm Joshua Belisle
MA245-OA   41077 Calculus I 4 William Grabinski
MA245-OD   41062 Calculus I 4 Kelsey Dowdall
MA245-OG   41181 Calculus I 4 Ronald Kuty
MA245-OH   41071 Calculus I 4 Hollie Wolanski
MA245-OM   41376 Calculus I 4 Alicia Anich
MA245-OR   41192 Calculus I 4 Stacey Mayne
MA245-OW   41178 Calculus I 4 Andrew Huntress
MA246-OA   41078 Calculus II 4 William Grabinski
MA246-OG   41196 Calculus II 4 Ronald Kuty
MA248-01   41453 Discrete Mathematics 3 TR11:10 am - 12:35 pm Paul Phister

Medical Coder/Transcriptionist (MT)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
MT111-V1   40899 Medical Coding I * 3 Michelle Sowich-Shanley
MT112-V90   41594 Medical Coding II * 3 Michelle Sowich-Shanley
MT115-V1   40900 Medical Terminology * 3 Maria Centolella
MT115-V2   41447 Medical Terminology * 3 Lori Usyk
MT116-V1   41448 Medical Transcription * 3 Maria Centolella

Paralegal (PL)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
PL100-01   40813 Intro to Law for Paralegals 3 MWF10:10 am - 11:05 am Mark Polkosnik
PL100-V1   40816 Intro to Law for Paralegals * 3 Mark Polkosnik
PL211-V1   40815 Real Estate Law * 3 Paul Dusseault
PL221-V1   40818 Administration of Estates * 3 Colleen Kehoe-Robinson
PL251-V1   40819 Torts & Personal Injury * 3 Mark Polkosnik

Physical Education (PE)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
PE113-01   40927 Racquet Sports 1 TR8:00 am - 9:25 am Dianna Ste-Marie
PE118-01   40808 Aquatics 1 MWF10:10 am - 11:05 am Amy Dommer
PE120-01   40895 Found of Physical Educ & Sport 3 MWF10:10 am - 11:05 am Stephen Sydoriw
PE130-01   40928 Physical Fitness 1 MF11:15 am - 12:10 pm Amy Dommer
PE133-01   41150 Phys Ed Activities 1 MW12:20 pm - 1:15 pm Pepe Aragon Jr.
PE133-02   41151 Phys Ed Activities 1 TR12:45 pm - 1:40 pm Stephen Sydoriw
PE136-01   40990 Physical Fitness I 1 MWF8:00 am - 8:55 am Amy Dommer
PE136-02   40809 Physical Fitness I 1 MWF8:00 am - 8:55 am Amy Dommer
PE136-03   40991 Physical Fitness I 1 TR12:45 pm - 2:10 pm Pepe Aragon Jr.
PE136-04   40810 Physical Fitness I 1 MWF2:35 pm - 3:30 pm Dianna Ste-Marie
PE136-05   40992 Physical Fitness I 1 TR11:10 am - 12:35 pm Pepe Aragon Jr.
PE136-06   40811 Physical Fitness I 1 TR12:45 pm - 2:10 pm Amy Dommer
PE136-07   41024 Physical Fitness I 1 TR2:20 pm - 3:45 pm Amy Dommer
PE136-08   41153 Physical Fitness I 1 MWF9:05 am - 10:00 am Pepe Aragon Jr.
PE136-09   41214 Physical Fitness I 1 TR9:35 am - 11:00 am Pepe Aragon Jr.
PE136-10   41215 Physical Fitness I 1 TR8:00 am - 9:25 am Amy Dommer
PE136-90   41592 Physical Fitness I 1 Peter Anadio Jr.
PE136-QC   40812 Physical Fitness I 1 TR6:00 pm - 9:00 pm Stephen Sydoriw
PE136-V90   41621 Physical Fitness I * 1 Amy Dommer
PE137-01   40884 Physical Fitness II 1 MWF2:35 pm - 3:30 pm Pepe Aragon Jr.
PE137-02   40963 Physical Fitness II 1 MWF9:05 am - 10:00 am Stephen Sydoriw
PE137-90   41593 Physical Fitness II 1 Dianna Ste-Marie
PE141-01   40878 Track 1 TR11:10 am - 12:35 pm Stephen Sydoriw
PE148-01   40929 Adventure Curr & Coop Act 2 MWF12:20 pm - 1:15 pm Stephen Sydoriw
PE150-01   40879 Fund of Gymnastic Activities 1 TR9:35 am - 11:00 am Amy Dommer
PE156-01   40977 Coaching Princ & Theories 3 TR9:35 am - 11:00 am Dianna Ste-Marie
PE157-01   41284 Adapted PE and Sport 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Dianna Ste-Marie
PE160-01   40981 Introduction to Recreation 3 F11:15 am - 12:10 pm Stephen Sydoriw
PE160-01   40981 Introduction to Recreation 3 MW11:15 am - 12:10 pm Stephen Sydoriw

Physical Therapy (PT)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
PT121-01   40942 Introduction to Rehabilitation 3 MW11:45 am - 1:10 pm Elizabeth Pogonowski
PT131-01   40945 Clin Proc I - Basic Procedures 1 T9:35 am - 12:05 pm Elizabeth Pogonowski
PT131-02   40946 Clin Proc I - Basic Procedures 1 R9:35 am - 12:05 pm Elizabeth Pogonowski
PT132-01   40943 Clinical Proc I - Phys Agents 3 T12:15 pm - 3:15 pm Elizabeth Pogonowski
PT132-01   40943 Clinical Proc I - Phys Agents 3 M9:35 am - 11:35 am Elizabeth Pogonowski
PT132-02   40944 Clinical Proc I - Phys Agents 3 W9:35 am - 11:35 am Elizabeth Pogonowski
PT132-02   40944 Clinical Proc I - Phys Agents 3 R12:15 pm - 3:15 pm Elizabeth Pogonowski
PT251-01   40949 Clinical Proc III - Orthopedic 3 T8:00 am - 11:00 am Karen Jones
PT251-01   40949 Clinical Proc III - Orthopedic 3 MW8:00 am - 8:55 am Karen Jones
PT252-01   40951 Clinical Proc III-Neurological 4 MW9:05 am - 10:35 am Karen Jones
PT252-01   40951 Clinical Proc III-Neurological 4 T11:30 am - 2:30 pm Karen Jones

Quality Assurance (QA)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
QA101-V1   41021 Quality Assurance I * 3 Jessica Kelly

Science (SC)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
SC107-01   40820 Introduction to Climatology 3 TR12:45 pm - 2:10 pm William Kardas
SC113-01   41261 Biology of Aging 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Jennifer Herzog
SC113-V1   40994 Biology of Aging * 3 Jessica Kelly
SC116-01 X 40965 Conserv & Environment 3 TR9:35 am - 11:00 am Nicole McDaniels
SC116-OW   41231 Conserv & Environment 3 Danielle Kiefer
SC116-VL X 41172 Conserv & Environment * 3 Nicole McDaniels
SC117-01   40891 Nutrition 3 MWF10:10 am - 11:05 am Dianna Ste-Marie
SC117-02 X 40917 Nutrition 3 TR11:10 am - 12:35 pm Amy Dommer
SC117-03 X 41391 Nutrition 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Amy Dommer
SC117-OW   41095 Nutrition 3 Diane Amos
SC117-V1   40953 Nutrition * 3 Dianna Ste-Marie
SC117-V2   41450 Nutrition * 3 Steven Mezik
SC117-VL   41392 Nutrition * 3 Steven Mezik
SC118-01 X 40967 Fund of Human Anatomy & Phys 3 MWF10:10 am - 11:05 am Jennifer Herzog
SC118-02 X 40966 Fund of Human Anatomy & Phys 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Jennifer Herzog
SC118-OG   41050 Fund of Human Anatomy & Phys 3 Carolyn Jones
SC118-OP   41105 Fund of Human Anatomy & Phys 3 Jessica Meyer
SC118-OY   41085 Fund of Human Anatomy & Phys 3 Jeffrey Rupp
SC118-V1 X 40848 Fund of Human Anatomy & Phys * 3 Jennifer Herzog
SC125-OC   41525 Fund of Gen, Organic & Biochem 4 Victoria Petro
SC125-OF   41416 Fund of Gen, Organic & Biochem 4 Bruce Race
SC125-OM   41554 Fund of Gen, Organic & Biochem 4 Ellen Campion
SC125-V1   40821 Fund of Gen, Organic & Biochem * 4 George Smith Jr.
SC133-OC   41526 Physics I 4 Victoria Petro
SC133-OD   41179 Physics I 4 Justin Daukontas
SC133-V1   41165 Physics I * 4 Rabab Hassan
SC141-01   40920 Fund of Biology I 4 T8:00 am - 10:00 am Steven Mezik
SC141-01   40920 Fund of Biology I 4 MWF8:00 am - 8:55 am Steven Mezik
SC141-02   40883 Fund of Biology I 4 R8:00 am - 10:00 am Steven Mezik
SC141-02   40883 Fund of Biology I 4 MWF9:05 am - 10:00 am Steven Mezik
SC141-03   40823 Fund of Biology I 4 W10:10 am - 12:10 pm Kasper Cuda
SC141-03   40823 Fund of Biology I 4 TR9:35 am - 11:00 am Kasper Cuda
SC141-04   40890 Fund of Biology I 4 TR11:10 am - 12:35 pm Kasper Cuda
SC141-04   40890 Fund of Biology I 4 F10:10 am - 12:10 pm Kasper Cuda
SC141-80   40902 Fund of Biology I 4 W6:00 pm - 8:00 pm Traci Gardinier
SC141-80   40902 Fund of Biology I 4 M6:00 pm - 9:00 pm Traci Gardinier
SC141-OD   41293 Fund of Biology I 4 Traci Gardinier
SC141-OM   41378 Fund of Biology I 4 Ellen Campion
SC141-OX   41290 Fund of Biology I 4 Wade Blanchard
SC141-V1 X 40960 Fund of Biology I * 4 Nicole McDaniels
SC147-OW   41233 The Science of Cooking 4 Diane Amos
SC147-VL   41615 The Science of Cooking * 4 George Smith Jr.
SC153-01   40825 General Chemistry I 4 TR8:00 am - 9:25 am George Smith Jr.
SC153-01   40825 General Chemistry I 4 T12:45 pm - 3:45 pm George Smith Jr.
SC153-02   40826 General Chemistry I 4 TR8:00 am - 9:25 am George Smith Jr.
SC153-02   40826 General Chemistry I 4 R12:45 pm - 3:45 pm George Smith Jr.
SC153-03   40938 General Chemistry I 4 W2:35 pm - 5:35 pm George Smith Jr.
SC153-03   40938 General Chemistry I 4 TR8:00 am - 9:25 am George Smith Jr.
SC155-01   40827 Biological Science I 4 T12:45 pm - 3:45 pm Nicole McDaniels
SC155-01   40827 Biological Science I 4 TR11:10 am - 12:35 pm Nicole McDaniels
SC155-02   40828 Biological Science I 4 TR11:10 am - 12:35 pm Nicole McDaniels
SC155-02   40828 Biological Science I 4 R12:45 pm - 3:45 pm Nicole McDaniels
SC161-OP   41253 Physical Geology 4 Kevin Ford
SC162-V1   41240 General Science * 4 Steven Mezik
SC166-V1 X 40849 Astronomy * 4 Faith Thompson
SC201-90   41582 Independent Project in Science 1 Jennifer Adjodha-Evans
SC211-01 X 40918 Microbiology I 4 TR9:35 am - 12:35 pm Jennifer Herzog
SC253-01   40831 Anatomy & Physiology I 4 MWF8:00 am - 8:55 am Jennifer Adjodha-Evans
SC253-01   40831 Anatomy & Physiology I 4 W10:10 am - 1:10 pm Jennifer Adjodha-Evans
SC253-02   40832 Anatomy & Physiology I 4 MWF8:00 am - 8:55 am Jennifer Adjodha-Evans
SC253-02   40832 Anatomy & Physiology I 4 F10:10 am - 1:10 pm Jennifer Adjodha-Evans
SC253-03   40833 Anatomy & Physiology I 4 T8:00 am - 11:00 am Jennifer Adjodha-Evans
SC253-03   40833 Anatomy & Physiology I 4 TR11:10 am - 12:35 pm Jennifer Adjodha-Evans
SC253-80   40970 Anatomy & Physiology I 4 T6:00 pm - 9:00 pm Ryan Cooney
SC253-80   40970 Anatomy & Physiology I 4 R6:00 pm - 9:00 pm Ryan Cooney
SC254-01   41452 Anatomy & Physiology II 4 MWF9:05 am - 10:00 am Jennifer Adjodha-Evans
SC254-01   41452 Anatomy & Physiology II 4 M10:10 am - 1:10 pm Jennifer Adjodha-Evans
SC254-80   40935 Anatomy & Physiology II 4 W6:00 pm - 9:00 pm Ryan Cooney
SC254-80   40935 Anatomy & Physiology II 4 M6:00 pm - 9:00 pm Ryan Cooney

Social Science (SS)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
SS111-01   40982 History of Early Western Civil 3 MWF10:10 am - 11:05 am John McLean
SS111-02   40835 History of Early Western Civil 3 MWF9:05 am - 10:00 am John McLean
SS111-OA   41079 History of Early Western Civil 3 Michael Kelly
SS111-V1   40850 History of Early Western Civil * 3 John McLean
SS112-01   40983 History of Modern Western Civ 3 TR9:35 am - 11:00 am John McLean
SS112-OD   41191 History of Modern Western Civ 3 Audra Ashley
SS112-OG   41182 History of Modern Western Civ 3 Roy Upson
SS112-OM   41112 History of Modern Western Civ 3 Loren Winegard
SS112-OPT   41189 History of Modern Western Civ 3 Rachel Kent
SS112-OR   41200 History of Modern Western Civ 3 Joseph Manzo
SS121-01   40837 American History to 1865 3 MWF9:05 am - 10:00 am Jeffrey Steele
SS121-02   40838 American History to 1865 3 MWF10:10 am - 11:05 am Jeffrey Steele
SS121-03   40936 American History to 1865 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Jerry Livadas
SS121-OA   41185 American History to 1865 3 Elizabeth Tracy
SS121-OC   41567 American History to 1865 3 Lauren Venettozzi
SS121-OD   41063 American History to 1865 3 James Simpson
SS121-OG   41193 American History to 1865 3 Melissa Williams
SS121-OM   41084 American History to 1865 3 Adria Bukovsky
SS121-OOL   41073 American History to 1865 3 Anthony Casey
SS121-OOM   41116 American History to 1865 3 Michael Gregg
SS121-OP   41324 American History to 1865 3 Thomas Basel
SS121-OPT   41440 American History to 1865 3 Rachel Kent
SS121-OR   41090 American History to 1865 3 Kyle Hudziak
SS121-OT   41056 American History to 1865 3 Glen Noto
SS121-OX   41551 American History to 1865 3 September Schecter
SS121-OY   41086 American History to 1865 3 Christopher Hutchinson
SS121-V1   41234 American History to 1865 * 3 Eric Vernold
SS121-VL   41586 American History to 1865 * 3 Eric Vernold
SS122-01   40932 American History Since 1865 3 TR9:35 am - 11:00 am Jeffrey Steele
SS122-02   40908 American History Since 1865 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Jeffrey Steele
SS122-V1   41332 American History Since 1865 * 3 Jeffrey Steele
SS136-01   41330 Criminology 3 TR9:35 am - 11:00 am Kathleen Stables
SS136-V1   41467 Criminology * 3 Kathleen Stables
SS141-01   40898 American Government 3 MWF2:35 pm - 3:30 pm Jerry Livadas
SS141-90   41544 American Government 3 Jerry Livadas
SS141-OA   41325 American Government 3 Joseph Morotti
SS141-OF   41198 American Government 3 Lauren Coffin
SS141-OG   41052 American Government 3 Shawn Wiles
SS141-OM   41555 American Government 3 Adria Bukovsky
SS141-OW   41242 American Government 3 Tanner Russell
SS141-OY   41087 American Government 3 Christopher Hutchinson
SS141-V90   41622 American Government * 3 Jerry Livadas
SS151-01 X 40840 Intro Psychology 3 MWF9:05 am - 10:00 am Janemarie Verri
SS151-02   40973 Intro Psychology 3 TR12:45 pm - 2:10 pm Linda Sullivan-Fatata
SS151-03 X 40841 Intro Psychology 3 MWF8:00 am - 8:55 am Mark Polkosnik
SS151-04 X 40921 Intro Psychology 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Janemarie Verri
SS151-05   41051 Intro Psychology 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Scott Eaton
SS151-06   41154 Intro Psychology 3 MWF2:35 pm - 3:30 pm Scott Eaton
SS151-07 X 41410 Intro Psychology 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Janemarie Verri
SS151-HY1   41480 Intro Psychology 3 T11:10 am - 12:35 pm Lisa Calli
SS151-HY1   41480 Intro Psychology 3 R Lisa Calli
SS151-HY2   41481 Intro Psychology 3 T Lisa Calli
SS151-HY2   41481 Intro Psychology 3 R11:10 am - 12:35 pm Lisa Calli
SS151-OD   41373 Intro Psychology 3 Patricia Gracey
SS151-OH   41226 Intro Psychology 3 Laura Scalise
SS151-OM   41229 Intro Psychology 3 Kimberly Trevisani
SS151-OP   41106 Intro Psychology 3 Thomas Basel
SS151-OR   41393 Intro Psychology 3 Celia Rathbun
SS151-V1 X 40852 Intro Psychology * 3 William Pelz
SS151-V2 X 40881 Intro Psychology * 3 Janemarie Verri
SS152-V1 X 40853 Developmental Psychology * 3 William Pelz
SS161-01   40843 Introductory Sociology 3 MWF10:10 am - 11:05 am Lisa Calli
SS161-02   40842 Introductory Sociology 3 TR11:10 am - 12:35 pm John McLean
SS161-03   40988 Introductory Sociology 3 TR2:20 pm - 3:45 pm April Harris
SS161-04   41156 Introductory Sociology 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Lisa Calli
SS161-05   41344 Introductory Sociology 3 TR9:35 am - 11:00 am William Stack
SS161-HY1 X 41345 Introductory Sociology 3 MF3:40 pm - 4:35 pm Justin Thompson
SS161-HY1 X 41345 Introductory Sociology 3 W Justin Thompson
SS161-OA   41080 Introductory Sociology 3 Joseph Morotti
SS161-OC   41098 Introductory Sociology 3 Christopher Pullman
SS161-OE   41323 Introductory Sociology 3 Alexander Yvars
SS161-OF   41068 Introductory Sociology 3 Michelle Cleveland
SS161-OM   41556 Introductory Sociology 3 Loren Winegard
SS161-OR   41394 Introductory Sociology 3 Celia Rathbun
SS161-OW   41238 Introductory Sociology 3 Jed Kinney
SS161-PTH   41581 Introductory Sociology 3 TR8:45 am - 10:00 am Christopher Riddell
SS161-V1 X 40854 Introductory Sociology * 3 William Pelz
SS161-V2   40855 Introductory Sociology * 3 Lisa Calli
SS161-V3 X 41428 Introductory Sociology * 3 Timothy McLean
SS162-VL X 41337 Social Problems * 3 Timothy McLean
SS163-HY1   41482 Marriage and Family 3 R Janemarie Verri
SS163-HY1   41482 Marriage and Family 3 T9:35 am - 11:00 am Janemarie Verri
SS167-01   41033 Juvenile Delinquency 3 MWF11:15 am - 12:10 pm Kathleen Stables
SS167-V1   41145 Juvenile Delinquency * 3 Kathleen Stables
SS172-01   40845 Regional Geography 3 TR3:55 pm - 5:20 pm Sharon Powell
SS172-OD   41183 Regional Geography 3 James Simpson
SS172-V1 X 40857 Regional Geography * 3 Peter Turner
SS185-01   40846 Intro Macroeconomics 3 MWF9:05 am - 10:00 am Lynn Kattato
SS185-OE   41244 Intro Macroeconomics 3 Alexander Yvars
SS185-OF   41225 Intro Macroeconomics 3 Jeff Adasek
SS185-OF1   41409 Intro Macroeconomics 3 Anthony Reina
SS185-OG   41548 Intro Macroeconomics 3 Roy Upson
SS185-OM   41176 Intro Macroeconomics 3 Michelle Knisely
SS185-OOL   41527 Intro Macroeconomics 3 Jonathan Powers
SS185-OR   41188 Intro Macroeconomics 3 Kyle Hudziak
SS185-V1 X 40858 Intro Macroeconomics * 3 Peter Turner
SS191-MSH   41604 Cultural Anthropology 3 M6:00 pm - 9:00 pm Robin Riecker
SS237-MSH   41600 Superheroes and Society 3 T6:00 pm - 9:00 pm April Harris
SS241-HY1   41483 American Minorities 3 R9:35 am - 11:00 am Janemarie Verri
SS241-HY1   41483 American Minorities 3 T Janemarie Verri
SS253-V1   41281 Social Psychology * 3 Lisa Calli
SS255-01   41339 Abnormal Psychology 3 MWF12:20 pm - 1:15 pm Lisa Calli
SS255-V1   41341 Abnormal Psychology * 3 William Pelz

Travel and Tourism (TT)

Course Code OER CRN Course Title Credits Schedule Course Instructor
TT130-V1   40860 Intro to Travel & Tourism Ind * 3 Debra Sutton
TT131-V1   40861 US Destin/Domes Air Ticketing * 3 Debra Sutton
TT210-V1   40886 Convention Service Management * 3 Debra Sutton
TT211-V1   40887 Tour Operations & Packaging * 3 Molly Pullo
TT212-V1   40888 Hospitality & Tourism Info Tec * 3 Paul Howe